Coq au vin is een klassiek gerecht uit de Franse keuken. Je maakt deze heerlijke kip stoofschotel met rode wijn, kippenbouten en bouillon.

Coq au vin is wereldwijd bekend geworden door Julia Child. Haar kookboek Mastering the Art of French Cooking staat vol met klassieke gerechten, maar deze kipschotel is samen met haar Boeuf bourguignon ver weg het populairst.
Door de volle smaak van de rode wijn en de tijm is dit echt een winters gerecht. Voor mij is dit gerecht, net als boeuf bourguignon, het ultieme comfort food voor een koude donkere dag.
Ingrediënten
Kip - voor dit recept raad ik het aan om kippenbouten te gebruiken. Ze zijn goedkoop en zitten vol smaak.
Kippendijtjes of een in stukken gesneden hele kip kunnen natuurlijk ook. Ik zou zelf alleen geen kipfilet gebruiken omdat dit erg snel droog wordt tijdens het koken.
Traditioneel wordt voor dit gerecht een hele kip gebruikt. Je kunt de slager vragen om hem in stukken te verdelen!
Wijn - in traditionele coq au vin gaat natuurlijk een behoorlijke hoeveelheid rode wijn. Kies er een met een rijke volle smaak zoals een pinot noir of merlot.
Het hoeft echt geen dure wijn te zijn, maar omdat het voor een groot deel de smaak bepaald is het wel belangrijk dat je er een kiest die je ook lekker vind om te drinken.
Tip: maak ook eens coq au vin blanc met witte wijn!
Bouillon - je kunt natuurlijk bouillonblokjes gebruiken bij het maken van dit recept, maar als je een gevogelte fond gebruikt krijgt je saus een extra diepe smaak.
Kruiden - in mijn recept gaat een beetje gedroogde tijm. Ik heb voor gedroogde kruiden gekozen omdat niet iedereen verse in huis heeft.
Wil je toch liever verse kruiden gebruiken? Voeg dan 1 eetlepel verse tijm toe.
Bloem - om de saus wat dikker te maken voegen we een beetje bloem toe. Bak de bloem even met de uitjes mee om de rauwe smaak er af te halen.
Als je liever glutenvrij eet kun je de bloem ook vervangen door een papje van water en maïzena. Voeg dit alleen pas op het einde toe en laat het een paar minuten mee pruttelen.
Mijn tips voor de lekkerste coq au vin
Maak het een dag eerder. Als je de coq au vin een nachtje laat rusten geef je de smaken de kans om zich goed te ontwikkelen.
Het gerecht wordt hierdoor nog voller van smaak!
Omdat de coq au vin lang moet sudderen is het belangrijk om een pan met een dikke bodem te gebruiken. Ik gebruik er het liefst een grote braadpan voor.
De dikke bodem verdeeld de warmte beter en zo voorkom je dat alles aanbranden.
Schraap na het toevoegen van de wijn en de bouillon goed over de bodem om alle vastgekoekte stukjes los te maken. Juist die stukjes geven veel smaak aan het gerecht!
Als je het idee hebt dat het toch gaat aanbranden kun je een beetje water toevoegen en het vuur lager zetten. Schraap de bodem goed los voor je verder gaat. Zwarte deeltjes zorgen er Namenlijk voor dat je saus bitter wordt en dat wil je natuurlijk voorkomen.
Heb je geen zin om er bij te blijven als deze kip stoofschotel aan het pruttelen is?? Je kunt hem ook in de oven laten garen!
Dit gerecht is ook heel geschikt om in een slow cooker te maken. Laat de kip ongeveer 6 uur op low garen. Als je saus dan nog wat te dun is kun je het eventueel nog in een pan met wat maïzena dikker maken.
Hou er wel rekening mee dat de saus tijdens het afkoelen nog wat dikker wordt.
Omdat de saus verdampt tijdens het garen is het verstandig om het zout pas aan het einde toe te voegen.

Zwangerschap en borstvoeding
Ik krijg regelmatig de vraag of je gerechten zoals coq au vin, tiramisu of boeuf bourguignon kunt eten als je zwanger bent of borstvoeding geeft.
Mijn antwoord daarop is nee. Omdat de alcohol nooit helemaal verdampt raad ik het af om deze gerechten te eten.
Wat je wel zou kunnen doen is alcoholvrije wijn gebruiken als je dit recept voor kinderen en zwangere vrouwen maakt.
Kijk voor meer informatie op de website of in de app van het voedingscentrum.
Wat eet je bij coq au vin
- Aardappelpuree
- Vers brood zoals stokbrood of zuurdesembrood.
- Gekookte aardappelen
- Gekookte groenten zoals sperziebonen of spruitjes.
- Een salade zoals mijn spinaziesalade is er ook erg lekker bij.
- Het klinkt misschien wat gek maar ik vind het ook erg lekker om pasta of rijst bij dit gerecht te serveren.
Benodigdheden
- Een ruime pan met deksel. Ik vind deze braadpan erg fijn om dit soort gerechten in te maken.
Bewaren en invriezen
Coq au vin blijft in de koelkast ongeveer 3-4 dagen goed.
Je kunt dit gerecht ook heel goed invriezen. In de vriezer kun je het ongeveer drie maanden bewaren.
Haal de kip de avond voor je het wilt serveren uit de vriezer en laat het langzaam in de koelkast ontdooien.
Je kunt het in een pan op het fornuis opwarmen of zet het even in de magnetron.
Meer Franse gerechten
Recept

Coq au vin
Coq au vin is een klassiek gerecht uit de Franse keuken. Je maakt deze heerlijke kip stoofschotel met rode wijn, kippenbouten en bouillon.
Ingrediënten
- 8 kippendijen of 4 kippenbouten
- 1 grote ui
- 250 gram champignons
- 2-3 winterpenen
- 125 gram spekblokjes
- 3 knoflook teentjes
- 500 ml rode wijn
- 500 ml kippenbouillon
- 2 theelepels gedroogde tijm
- 1 laurierblaadje
- 1 theelepel zout
- ½ theelepel zwarte peper
- 3 eetlepels bloem
- 1 eetlepel tomatenpuree
Bereidingswijze
- Bak de spekblokjes uit in een droge braadpan en haal ze uit de pan.
- Maak ondertussen de wortel, champignons en de ui schoon en snij ze in blokjes.
- Doe de boter bij het overgebleven vet en bak hierin de kip rondom even aan. Haal de kip na een paar minuten uit de pan en hou ze even apart. Als je pan niet groot genoeg is dat alle kip netjes op de bodem past kun je dit het beste in twee keer doen.
- Zet de pan weer op een middelhoog vuur en fruit de uitjes en de knoflook in het overgebleven vet tot ze glazig worden.
- Doe de wortel en de champignons er bij en bak deze even mee.
- Voeg de bloem toe en doe na twee minuten garen de wijn, bouillon, tomatenpuree, tijm, het laurierblaadje en wat peper en zout toe en breng het geheel aan de kook.
- Doe de kip en de spekblokjes er bij en draai het vuur laag.
- Laat de kip zonder deksel ongeveer 60 minuten zachtjes pruttelen. Blijf af en toe roeren om te voorkomen dat de bodem aanbrand.
- Als je de saus na een uur pruttelen nog wat te dun vind kun je het nog even laten pruttelen tot de saus de gewenste dikte heeft of een beetje maizena toevoegen.
Voedingswaarde informatie:
Hoeveelheid per portie: Calorieën: 620Totale hoeveelheid vet: 36gVerzadigd vet: 13gCholesterol: 134mgNatrium: 1149mgKoolhydraten: 16gVezels: 2gSuiker: 5gEitwit: 33g
P. van Zoest zegt
Hoeveel wortel en champignons heb ik nodig? Dat staat niet bij de ingrediënten.
Maayke zegt
Goed gezien! Ik gebruik altijd 250 gram champignons en 2-3 winterwortelen